A kezdő posztban már kifejtettem, hogy kialakult nálam a narancsallergia nevű tünetegyüttes. De vajon mi váltotta ki belőlem ezt? A következőkben erre keresem a választ.
Amikor elkezdtem gondolkozni rajta, legelsőként az az elképesztő demagógia jutott az eszembe, amivel a Fidesz-kormány kábítja az ország népét. Ha belegondolok milyen vastag bőr kell ehhez, azt hiszem a narancsos megmondóemberek versenyezhetnének az orrszarvúval, vagy az elefánttal. A választópolgárokat nem tekintik felelősen gondolkodó, felnőtt embereknek. Épp ellenkezőleg kisgyerekként, vagy szűklátókörű politikai analfabétaként kezelik őket. Akiknek elég a hatásvadász "kurucoskodás", akik meg sem próbálnak a színfalak mögé nézni, akik lelkesen követik és magukévá teszik a Párt és a miniszterelnök egyik pillanatról a másikra megváltozó álláspontját és akik szinte mindent elnéznek egy erős Vezetőnek. Én azt hiszem, hogyha az emberek egy részénél be is jön ez a fajta politizálás, de a többség azért érzi, hogy nincs minden rendjén. Ha valaki csak egy kicsit is ki tud pillantani a kormányhű propaganda öntömjénező mocsarából, akkor látni fogja, hogy a tündérmesének nyoma sincs, hogy semmivel sem élünk jobban, mint két éve. És ezt nem csupán a nemzetközi gazdasági válságnak köszönhetjük, hiszen ha körbenézünk Közép-Kelet Európában, akkor látjuk, hogy egyáltalán nem mi vagyunk az éltanulók. Míg a magyar gazdasági növekedés tavaly 1,7% volt (alig jobb mint az EU 27 átlaga) , addig Lengyelországban, vagy Észtországban 4% fölötti. Hogy érjük így utol Nyugat Európát? Sehogy. Bezzeg a lengyelek.(lásd itt) Ennek fényében elég nevetséges az a mondat, amit Orbán Viktor legújabb levelében ír, hogy "Ma már Európa is elismeri, hogy Magyarország jobban teljesít, mint a legtöbb európai állam." Naná, persze. Az lehet, hogy a görögöket még übereljük, na de erre legyünk büszkék?
De ez még semmi. A kormányzati demagógia zászlóshajója a Nemzeti Konzultáció. Itt már a kérdésfeltevésekből is süt a populizmus. A sugalmazott helyes válaszokon kívül, csak nagy ritkán karikázna mást épeszű ember. Nem véletlenül találta meg a hírcsárda a javítókulcsát. De vajon mire is szolgál pontosan ez a "demokratikus intézmény", lássunk egy konkrét példát. Íme egy kérdés a sok közül:
"Vannak, akik szerint az oktatási rendszert úgy kell átszervezni, hogy az állam közpénzből azokat a képzéseket támogassa elsősorban, amelyekkel valóban el is lehet helyezkedni. Mások szerint az oktatást nem kell a valós gazdasági igényekhez igazítani. Ön mit gondol?"
Az emberek nyilván azt gondolták, hogy kevesebb szabadbölcsész kell, vagyis csak azt a képzést kellene támogatni, amivel valóban el lehet helyezkedni. Mit tesz erre a kormány? Végigviszi ezt a szégyenteljes felsőoktatási átszervezést, hallgatói szerződéssel és drasztikus keretszámcsökkentéssel. Gazdasági és jogi területen gyakorlatilag megszűnik az államilag támogatott képzés. Ez mégis hogy következik a Nemzeti Konzultációs eredményből? Nem hiszem hogy a frissen végzett jogászok és közgazdászok mind segélyért állnának sorban. Ezek keresett szakmák, lehet, hogy túlképzés volt belőlük, de ez nem indokolja a felvehetők számának 90% körüli visszavágását. Így egy egész generáció szegény, de tehetséges tagjait zárják ki ezekről a pályákról, vagy adósítják el őket. Mindezt a felvételi jelentkezés előtt egy hónappal bejelentve. Felkészülési idő a változásokra: nuku. Mocsokság. És itt jön a képbe a konzultáció. Nem háboroghat senki, hiszen az állampolgárok akarták így, a kormány és Hoffmann asszony csak megcselekedte, amit az istenadta nép kívánt. Itt villan ki egyértelműen a demagógia a lepel alól. Megtörtént a hazug önigazolás. És az érezheti igazán rosszul magát, aki jó szándékkal visszaküldte a kérdőívet a felsőoktatás valós munkaerőpiaci igényekhez való igazítását remélve.
A legutóbbi eset már csak hab a tortán. Az utolsó konzultáció, ami ugye gazdasági kérdésekről faggatta az embereket, még le sem zárult és a kormány a már említett levelében olyan intézkedésekkel büszkélkedik, amelyek ügyében előbb még az ország véleményére volt kíváncsi. Mi ez ha nem az emberek véleményének leköpése? Mondd el nyugodtan a véleményedet, de minket különösebben nem izgat, a terv már megvan, de azért te csak beszéld ki magadból...Valami ilyesmi logikára fut ki az egész. De akkor egyáltalán minek küldik ki a kérdőíveket? Minek megy el az az egymilliárd? Nem lenne jobb, ha építenénk belőle egy új bölcsődét, tornatermet, utat, vagy ha tanulhatna belőle jó pár jogász hallgató? Ja hogy az önigazolás sok pénzt megér, meg jól jön majd a 2014-es választási kampányban, hogy ők megkérdezték az embereket. Így már teljesen érthető. De mégis felfoghatatlan.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.